Czy przydatne?

Telemedycyna i e-recepta – nowoczesna opieka medyczna nie tylko w czasie pandemii

Telemedycyna, e-recepta, e-porady, e-zwolnienia – to nie pomysły na futurystyczne jutro, ale na nowoczesne dziś, które z powodzeniem wykorzystujemy już w VIMEDIS. Wizyta online to zaledwie jedno z wielu rozwiązań służących telemedycynie. Przedstawiamy nowoczesne sposoby na zdalne leczenie – do stosowania nie tylko w czasie pandemii.

Telemedycyna to inaczej leczenie na odległość. W ramach zdalnej opieki medycznej pacjenci mogą obecnie korzystać z szerokiej gamy usług, takich jak:

  • porady, konsultacje, wizyty online;
  • diagnostyka medyczna;
  • planowanie leczenia;
  • okresowe lub stałe monitorowanie stanu zdrowia;
  • otrzymanie e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia;
  • rehabilitacja online;
  • zabiegi chirurgiczne online;
  • otrzymanie pomocy w sytuacjach nagłych.

Nie ma znaczenia, że lekarz jest w Polsce, a pacjent – w dowolnym miejscu na świecie. Jeśli pacjent ma dostęp do Internetu, dzięki telemedycynie może uzyskać poradę online, e-receptę, e-zwolnienie czy e-skierowanie do specjalisty.

Duża rozmaitość teleusług medycznych dostępnych już teraz (w lecznictwie, protetyce, rehabilitacji lub w ratownictwie medycznym), a w perspektywie kolejne nowoczesne rozwiązania, które ułatwią pacjentom i służbom medycznym kontakt, przesył dokumentów i przeprowadzanie diagnostyki oraz leczenia, powodują, że zdalna opieka medyczna już niebawem ma szansę stać się alternatywnym standardem dla tradycyjnej wizyty u lekarza, stomatologa, fizjoterapeuty. Oczywiście, opieka zdrowotna w pewnych segmentach zawsze pozostanie dostępna tylko w formie tradycyjnej, ale niezależnie od tego telemedycyna ma przed sobą niezwykle dynamiczny rozwój i upowszechnianie.

Koronawirus, który rozwinął e-zdrowie

Pandemia zakażeń koronawirusem znacząco przyspieszyła wdrożenie i popularyzację wielu sposobów teleopieki medycznej. Jeszcze rok temu eksperci szacowali, że wdrażanie telemedycyny zajmie kilka lat. Tymczasem pandemia COVID-19 doprowadziła do sytuacji bez precedensu: wdrożone w trosce o zdrowie służb medycznych i pacjentów ograniczenia kontaktów wymusiły – błyskawiczne wręcz – opracowanie i uruchomienie wielu różnych systemów teleinformatycznych służących kontaktowi pacjenta ze służbą zdrowia, szybkiej ocenie wyników badań laboratoryjnych i obrazowych, planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów, realizacji monitoringu medycznego i teleopieki.

Rozwiązania telemedyczne w obszarze wstępnej diagnostyki propaguje również polski rząd – poprzez aplikacje, dzięki którym każdy zainteresowany może sprawdzić zdalnie, czy nie jest przypadkiem zakażony koronawirusem.

E-wizyta – najczęściej wybierane narzędzie telemedycyny

Telemedycyna umożliwia odbycie wizyty online. E-wizyta to spotkanie pacjenta z lekarzem rodzinnym, lekarzem specjalistą, stomatologiem, fizjoterapeutą, protetykiem, pielęgniarką, położną, ratownikiem medycznym realizowane za pośrednictwem utworzonej specjalnie do tego celu platformy lub aplikacji. Jedną z takich platform jest właśnie VIMEDIS – sprawdzone narzędzie służące szybkiemu kontaktowi pacjentów z lekarzami przez Internet.

Wizyta online może odbywać się w formie chatu albo wideokonferencji. W obu metodach pacjent ma możliwość przesłania do oceny osobie konsultującej posiadanej dokumentacji medycznej, np. wyników badań laboratoryjnych lub obrazowych, wskazań urządzeń monitorujących parametry biologiczne organizmu, cyfrowych skanów określonego obszaru ciała.

Wizyta u lekarza przez Internet to nie tylko zdalne leczenie czy konsultacja online. To także możliwość otrzymania e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia bez wychodzenia z domu i bez konieczności straty czasu oraz ryzyka zakażenia się w poczekalniach przychodni.

Telemedycyna – rozwiązanie dla każdego

Poza e-wizytami, w ramach telemedycyny możliwe jest także przeprowadzanie inwazyjnego leczenia na odległość, w tym zdalne wykonywanie operacji. Można zapewnić również teleopiekę i telemonitoring seniorom, a także zadbać o profilaktykę, odbywając wizyty kontrolne. Możliwe jest także zdalne wykonanie opisu zdjęcia RTG (teleradiologia).

Diagnostyce podczas telewizyty służą wykorzystywane przez lekarzy i lekarzy dentystów urządzenia i aplikacje, w tym e-stetoskopy, glukometry, pulsometry.

Telemedycyna umożliwia także zdalną rehabilitację – pacjent ćwiczy pod okiem fizjoterapeuty, który poprzez kamery kontroluje prawidłowość wykonywania ćwiczeń i udziela wskazówek na bieżąco.

Jak widać, możliwości zdalnej opieki medycznej jest wiele. Z każdą nową aplikacją i platformą są one poszerzane. Warto jeszcze dodać, że leczenie i diagnostyka realizowane przez Internet to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ dane medyczne przechowywane są w specjalnej chmurze danych, do której dostęp mają tylko lekarze i inni członkowie personelu medycznego. Ponadto lekarz i lekarz dentysta ponoszą taką samą odpowiedzialność za rzetelne wykonanie swojej pracy, jak przy przeprowadzaniu tradycyjnego leczenia.




  • Dodano:
  • Autor:

W tym artykule: telemedycyna, zdalne leczenie, e-wizyta, e-recepta, zdalna opieka medyczna, wizyta online, VIMEDIS wizyta online.